Elektroliza wody

Elektroliza wody

Z ubolewaniem zauważamy jak wielu sprzedawców urządzeń osmotycznych nie potrafi w rzetelny sposób opisać i wytłumaczyć proces elektrolizy wody. Idą często na łatwiznę i straszą klientów brzydkim kożuchem przypominającym bagno. Jeżeli nie wytłumaczysz klientowi uczciwie i dokładnie o co tu chodzi, wówczas rodzi się u niego podejrzenie o jakieś sztuczki z twojej strony.

A przecież to takie proste, zatem po kolei:

  1. Woda czysta nie przewodzi prądu elektrycznego.
  2. Jeżeli w wodzie znajdą się związki chemiczne, to mogą one być nośnikiem prądu elektrycznego – woda zacznie przewodzić prąd.
  3. Jeżeli przez wodę przepuści się odpowiednio mocny prąd elektryczny, wtedy dojdzie do tzw.elektrolizy. ELEKTROLIZA – rozkład wody na wodór i tlen pod wpływem prądu elektrycznego.
  4. Jeżeli w wyniku elektrolizy wody zacznie się wydzielać tlen, to będzie się natychmiast łączyć z innymi pierwiastkami lub związkami tworząc w ten sposób tlenki (przypominamy, tlen jest szczególnie aktywnym pierwiastkiem, wśród metali tylko złoto i platyna potrafią się jemu oprzeć). Tlenki mają najczęściej postać nierozpuszczalną w wodzie, stąd tworzą w niej widoczne dla oka kłaczki – to co w wodzie było niewidoczne, teraz widzimy bardzo wyraźnie.

Ale jeszcze raz przestrzegamy; ten nieciekawy kożuch nie jest dowodem na to, że w wodzie są same trucizny – tak mówić nie wolno. Ten kożuch pokazuje wszystkim niedowiarkom, że w wodzie jest dużo związków, a jakie – wystarczy tylko pomyśleć. Jeśli robimy elektrolizę wody mineralnej, to pamiętajmy, że dzisiaj wszystkie wody mineralne lub źródlane są mieszane z kranówą – normy pozwalają na to.

Radzimy, aby sam proces elektrolizy wytłumaczyć dokładnie jeszcze zanim zaczniemy ją pokazywać. Wtedy mamy większą gwarancję, że klient nas słucha i w ten sposób możemy ją lepiej wytłumaczyć. Jeśli tłumaczymy elektrolizę w trakcie jej wykonywania, to klient nas już nie słucha – jest za bardzo wpatrzony w to, co dzieje się w szklance.

Podobnie jak miernik TDS, równiez elektrolizer reaguje wyłącznie na związki w wodzie, które przewodzą prąd elektryczny. Na pozostałe związki nie reaguje w ogóle i nie pokazuje ich.